Transport kolejowy – jedna z najbardziej ekologicznych metod transportu. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów z European Environment Agency, średnia emisja CO2 w przeliczeniu na tono-kilometr (tkm) wynosi:

w transporcie kolejowym

15,6 g / tkm

w transporcie drogowym

139,8 g / tkm

Oznacza to, że zmieniając transport drogowy na kolej zmniejszysz emisję CO2 do atmosfery  o 124,2 g CO2 mniej w przeliczeniu na każdy tonokilometr *.

MYŚL INTERMODALNIE, DBAJ Z NAMI O ŚRODOWISKO

Każdego dnia do atmosfery jest uwalniane miliony ton C02. Transport to jeden z czynników wzrostu zanieczyszczenia powietrza, ale już dziś dokonując odpowiedzialnych wyborów, możesz zacząć to zmieniać! To proste, myśl intermodalnie! Wybierz ekologiczny rodzaj transportu i najbardziej optymalne połączenie.

SAMOCHÓD

na pierwszej i ostatniej mili

KOLEJ na długim dystansie

LICZNIK ZAOSZCZĘDZONEJ EMISJI CO2 DO ATMOSFERY

Sprawdź o ile Ty możesz zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery wybierając kolej zamiast samochodu:

podaj wagę ładunku (t)

podaj długość
pokonywanej trasy (km)

ilość zredukowanej emisji CO2 wybierając kolej zamiast samochodu

Oblicz

Jeden pociąg intermodalny = ok. 40 ciężarówek mniej na drogach, co przeliczane jest w tonach zredukowanej emisji CO2 do atmosfery. PCC Intermodal rocznie uruchamia ok. 5000 takich pociągów. Dlatego tak ważne jest dla nas aby oferować rozwiązania intermodalne! Cieszymy się z każdego ładunku, który przeniósł się z tira na pociąg. Mamy nadzieję, że od teraz będziesz świętować razem z nami przyczyniając się do tworzenia czystego świata, bezpiecznych dróg i lepszej przyszłości.

W samym tylko 2019 roku, klienci PCCI korzystając z rozwiązań intermodalnych przyczynili się do redukcji emisji CO2 do atmosfery o prawie 300 000 ton.

Jedno drzewo potrzebuje jeden rok aby zrekompensować nam 6 kg emisji CO 2 Aby zrekompensować 1 tonę CO2 potrzebujemy aż 166 drzew!

W ciągu 15 lat zlecając PCC Intermodal transport kontenerów wspólnie wykonaliśmy robotę za prawie 330 milionów drzew!

INTERMODAL – JAK TO ROBIMY

Pierwszym krokiem jest załadunek do kontenera, który potem ciężarówką przewożony jest na krótkim dystansie do ok. 150 km między miejscem załadunku a terminalem kolejowym. Załadowany kontener jest „zrzucany” z ciężarówki na terminal i odtąd jedzie pociągiem do terminalu najbliższego miejsca dostawy. Jest to moment, w którym nasza praca jest najbardziej wydajna, ponieważ 90% odległości pokonujemy pociągiem. Po przybyciu do końcowego terminalu kontener jest ponownie odbierany i ciężarówką odwożony w odległości do ok. 150 km do miejsca rozładunku.

ciężarówką krótki odcinek między miejscem załadunku a terminalem kolejowym

1 pociąg ≈ 40 ciężarówek

długi dystans
pokonywany pociągiem

ciężarówką krótki odcinek między miejscem wyładunku a terminalem kolejowym

JAK JESZCZE MOŻESZ DBAĆ O ŚRODOWISKO

Podczas naszej codziennej aktywności (np. robiąc zakupy, przemieszczając się, przygotowując posiłki, sprzątając ), możemy mieć wpływ na środowisko i żyć w zgodzie z naturą.
Dokonując odpowiedzialnych wyborów zmniejszamy zanieczyszczenie, oszczędzamy nasze naturalne zasoby, przyczyniamy się do tego aby żyło nam się lepiej i bezpieczniej.

oszczędzaj wodę

wybieraj transport
zbiorowy

segreguj śmieci

posadź drzewo

gaś światło

szanuj naturę

zrezygnuj
z jednorazowych toreb

daj rzeczom
drugie życie

* Źródło: www.eea.europa.eu