Transport kolejowy – jedna z najbardziej ekologicznych metod transportu. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów z European Environment Agency, średnia emisja CO2 w przeliczeniu na tono-kilometr (tkm) wynosi:

w transporcie kolejowym

15,6 g
/ tkm

w transporcie drogowym

139,8 g
/ tkm

Oznacza to, że zmieniając transport drogowy na kolej zmniejszysz emisję CO2 do atmosfery  o 124,2 g CO2 mniej w przeliczeniu na każdy tonokilometr *.

MYŚL INTERMODALNIE, DBAJ Z NAMI O ŚRODOWISKO

Każdego dnia do atmosfery jest uwalniane miliony ton C02. Transport to jeden z czynników wzrostu zanieczyszczenia powietrza, ale już dziś dokonując odpowiedzialnych wyborów, możesz zacząć to zmieniać! To proste, myśl intermodalnie! Wybierz ekologiczny rodzaj transportu i najbardziej optymalne połączenie.

SAMOCHÓD

na pierwszej i ostatniej mili

KOLEJ na długim dystansie

LICZNIK ZAOSZCZĘDZONEJ EMISJI CO2 DO ATMOSFERY

Jeden pociąg intermodalny = ok. 40 ciężarówek mniej na drogach, co przeliczane jest w tonach zredukowanej emisji CO2 do atmosfery. PCC Intermodal rocznie uruchamia ok. 5000 takich pociągów. Dlatego tak ważne jest dla nas, aby dostarczać rozwiązania intermodalne! Cieszymy się z każdego ładunku, który  udało nam się przenieść z tira na pociąg. Mamy nadzieję, że od teraz będziesz świętować razem z nami, przyczyniając się do tworzenia czystego świata, bezpiecznych dróg i lepszej przyszłości.

W samym tylko 2023 roku, klienci PCCI korzystając z rozwiązań intermodalnych, przyczynili się do redukcji emisji CO2 do atmosfery o ponad 391 500 ton.

Jedno drzewo potrzebuje jeden rok aby zrekompensować nam 6 kg emisji CO2. Do zrekompensowania 1 tony CO2 potrzebujemy aż 166 drzew!

 Oferując swoim klientom rozwiązania intermodalne, w ciągu 15 lat PCC Intermodal wykonało robotę za prawie 330 milionów drzew.

INTERMODAL – JAK TO ROBIMY

Pierwszym krokiem jest załadunek do kontenera, który potem ciężarówką przewożony jest na krótkim dystansie do ok. 150 km między miejscem załadunku ,a terminalem kolejowym. Załadowany kontener jest „zrzucany” z ciężarówki na terminal i odtąd jedzie pociągiem do terminalu najbliższego miejsca dostawy. Jest to moment, w którym nasza praca jest najbardziej wydajna, ponieważ 90% odległości pokonujemy pociągiem. Po przybyciu do końcowego terminalu, kontener jest ponownie odbierany i ciężarówką odwożony w odległości do ok. 150 km do miejsca rozładunku.

 krótki odcinek między miejscem załadunku, a terminalem kolejowym pokonywany ciężarówką

1 pociąg ≈ 40 ciężarówek

długi dystans
pokonywany pociągiem

krótki odcinek między miejscem wyładunku, a terminalem kolejowym pokonywany ciężarówką

JAK JESZCZE MOŻESZ DBAĆ O ŚRODOWISKO

Podczas naszej codziennej aktywności (np. robiąc zakupy, przemieszczając się, przygotowując posiłki, sprzątając ), możemy mieć wpływ na środowisko i żyć w zgodzie z naturą.
Dokonując odpowiedzialnych wyborów zmniejszamy zanieczyszczenie, oszczędzamy nasze naturalne zasoby, przyczyniamy się do tego aby żyło nam się lepiej i bezpieczniej.

oszczędzaj wodę

wybieraj transport
zbiorowy

segreguj śmieci

posadź drzewo

gaś światło

szanuj naturę

zrezygnuj
z jednorazowych toreb

daj rzeczom
drugie życie

* Źródło: www.eea.europa.eu